Õppeaasta esimesel koolinädalal, 5. septembril istusid 111 G3 koolinoort ja 9 õpetajat-mentorit pärast koolipäeva kolme kollasesse bussi ning algas sõit ida suunas. Muidugi – lõpuklasside õpilastele oli algamas gümnaasiumiaja juba seitsmes kultuuriainete lõiminguprojekt, seekord Ida-Virumaale, kuid esmakordselt kahepäevase õppekäiguna. Kultuuriprojekti koondnimi oli „Piirid“ ning me seadsime eesmärgiks märgata ja mõtestada lahti nii kultuuri- kui ka ajaloo nähtavaid ning nähtamatuid jooni, mis meid eraldavad, aga vahel loovad ka uusi võimalusi.
Esimesel päeval külastasime Ida-Virumaa väga olulisi paiku. Jalutades EV Presidendi sõjaeelse suveresidentsi asukoha juures Toila-Oru pargis, Sinimägede lahinguväljadel ja nõukogude perioodil salastatud ning kinnises Sillamäe linnas, otsisime piire mälestuspiltide ja reaalsuse, vabadusvõitluse ja vallutuse, avatuse ja suletuse vahel.
Teine päev oli pühendatud Narvale – linnale, kust algab Eesti Vabariik ja Euroopa Liit. Piirilinnana on Narvas ladestunud kõikide pöördeliste aegade kihistused ja ka meie liikusime mõttelises ajakapslis suurte sammudega: keskaegne Hermanni linnus, barokne raekoda, tsaariaegne Kreenholmi Manufaktuur ja tänapäevane TÜ Narva Kolledž, igas kohas oma lugu ja tähendus. Pikema peatuse tegime Eesti suurimas luterlikus Aleksandri kirikus, mis on üks Narva sümbolitest – maamärk endisest hiilgusest, II maailmasõja ränkadest tagajärgedest ja lootusest parematele aegadele. Õpetaja Katrini esituses orelimuusika muutis pühakojas oldud hetked eriliseks.
Kultuurprojektile „Piirid“ oli „I“-le täpiks meie kooli G3 noormeeste Kristofer Robini, Rometi, Oleksandri ja Tom Morteni esituses dokumentaaldraama, mida vaatasime Narva Eesti Gümnaasiumis. Etendus põhines mälestustele, mis oli kirja pandud 1939. aastal baaside lepingu läbirääkimistel Eesti Vabariigi ja NSVL delegatsiooni vahel. Tunnetasime, milliseid ränki otsuseid tuli sel ajal langetada EV riigitegelastel ja milline oli nende vastutuse koorem! Kus on piir õige ja vale valiku vahel, kui tagantjärele tarkust ei saa kasutada?
Ühe piiri nihutasime veel. Lükkasime suve sügisesse ning enne kojusõitu tegime mõnuga jalajälgi Narva-Jõesuu lõputul liivarannal, julgemad nautisid ka septembrikuist suplust meres.
Kultuurainete õpetajad tänavad G3 mentoreid koostöö eest ja kõiki õpilasi kultuurihuvi, vastupidavuse ning hea kellatundmise eest! Mõttes ütleme veelkord aitäh ka Ida-Virumaa inimestele, kes aitasid oma nõu ja abiga kaasa meie ettevõtmise õnnestumisele. Üheskoos Ida-Virumaad avastades muutus Eestimaa meie jaoks suuremaks, G3 lend üksmeelsemaks ja igaüks killuke targemaks.